Napisane w dniu 1 maja 2023Brak komentarz | Aktualności, Strona główna

Odpust ku czci św. Wojciecha

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity”.

23 kwietnia 2023 roku w naszej parafii świętowaliśmy uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Eucharystii koncelebrowanej o godz. 12.00 przewodniczył ks. Marian Kuszyński, proboszcz parafii św. Hieronima i Wszystkich Świętych w Raciążku.

Sumista w homilii przybliżył postać naszego Patrona, który szerząc prawdę Bożą, stał się żywą Ewangelią. Chociaż upłynęło już dziesięć wieków od Jego męczeńskiej śmierci to nadal możemy słyszeć głos św. Wojciecha, że są rzeczy ważniejsze i droższe niż życie. Nasz Patron powinien być dla nas wzorem, jak żyć Bogiem. Mamy śmiało iść przez życie, które nie zawsze jest łatwą przygodą, ale nie uginać się przed jego trudnościami. Naszym wyznacznikiem ma być miłowanie Boga i człowieka. Ks. Marian nawiązał do wielkiego miłosierdzia Boga wobec człowieka. Opowiedział historię o Krzyżu Przebaczenia, który znajduje się w kościele Santa Ana i San Jose w Kordobie w Hiszpanii. Kiedy człowiek powracający z tym samym grzechem, wcześniej upominany przez spowiednika, ponownie go wyznał, nie otrzymał rozgrzeszenia. Wtedy oderwała się prawa ręka z krzyża , a Jezus wyciągnął ją w kierunku grzesznika, a kapłan i penitent usłyszeli głos „To ja przelałem krew za tę osobę, nie Ty” .

Duszpasterz podkreślił , że Pan Jezus nie męczy się przebaczaniem grzechów, nie ma takiego grzechu , którego by nie przebaczył, jeżeli człowiek żałuje i przyjdzie do Niego.

Po Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odmówiliśmy litanię do św. Wojciecha, po czym wyruszyła procesja wokół kościoła. Jezusowi ukrytemu w Hostii towarzyszyli Kapłani, liturgiczna służba ołtarza, asysta, poczty sztandarowe z Broniewa i Szostki, orkiestra dęta pod batutą Arkadiusza Skuratowicza oraz wierni przybyli na odpustową uroczystość. Po procesji odśpiewaliśmy hymn pochwalny „Ciebie Boga wysławiamy” ,a następnie rozbrzmiała najpopularniejsza pieśń religijno – patriotyczna, „Boże coś Polskę”.

Tagi: