Napisane w dniu 26 listopada 2017Brak komentarz | Aktualności

Odpust ku czci św. Barbary i zakończenie rekolekcji adwentowych

“Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” /Łk 6,36/

 

         4 grudnia sumą odpustową ku czci św. Barbary zakończyliśmy rekolekcje adwentowe w naszej parafii. Trzydniowe rozważania rekolekcyjne ks. Piotr oparł o Ewangelię św. Łukasza – przypowieść o synu marnotrawnym. W piątek naszą uwagę skierował na postać młodszego syna, pytając o naszą wiarę. W jakiego Boga wierzymy, żywego czy martwego? Młodszy zbraci zbłądził, ale uznał swój błąd, okazał skruchę i powrócił.

        Drugi dzień to czas pokuty i pojednania. Rekolekcjonista w swoich rozważaniach wskazał na starszego syna, syna z pozoru wiernego Ojcu. Był przy Ojcu, ale czym się kierował, prawem czy miłością? Czym my się kierujemy w relacjach także z Bogiem? czy istotą jest prawo (ramka za którą nie można wyjść) czy też miłość?

        Niedziela to dzień odpustu parafialnego ku czci św Barbary. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył prowadzący rekolekcje ks. Piotr Ochotny.

Przybliżył nam postać naszej Patronki, a następnie skierował naszą uwagę na trzecią postać z przypowieści – Ojca miłosiernego – Boga, kochającego miłością mądrą, bezwarunkową, do którego zawsze możemy powrócić, a On przyjmie nas z otwartymi ramionami.

       Po Mszy św. odmówiliśmy litanię do św. Barbary po czym wyruszyła procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. W procesji udział wzięli kapłani, druhowie strażacy z pocztami sztandarowymi, asysta i wierni przybyli na uroczystość. Wśród wielu kapłanów przybyłych na to parafialne święto, gościliśmy wieloletniego proboszcza naszej parafii ks. kanonika Eugeniusza Stancelewskiego.

      Uroczystość uświetnił piękny śpiew naszej Scholi i Pana organisty Mariana Nowakowskiego.

 

Tagi: