Napisane w dniu 27 marca 2018Brak komentarz | Aktualności

Niedziela Palmowa

Wkracza, aby być ubiczowany, znieważony i zelżony, jak zapowiada Izajasz (por. Iz 50, 6). Wkracza, by otrzymać koronę cierniową, żeby zostać pobity, dostać purpurowy płaszcz. Jego królestwo będzie przedmiotem drwin. Wkracza, aby wejść na Kalwarię obarczony drzewem krzyża” 

/papież Franciszek podczas homilii w Niedzielę Palmową w 2014r/.

      Niedzielę Palmową obchodzimy na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wspominamy radosne uwielbienie Chrystusa przez lud Izraelski, który usłał drogę palmami, aby oddać Mu cześć. Izraelczycy pragneli obwołać Go królem, który wyzwoli ich z niewoli rzymskiej. Tak – to jechał Król, ale nie tylko Izraela- Król innego Królestwa, Królestwa nie z tego świata – Król całej ludzkości. Król, który przyjął koronę, ale koronę cierniową – źródło cierpienia i poniżenia. Król, który pokonał śmierć.

        Na pamiątkę wyjazdu Jezusa do miasta święcimy tej niedzieli palmy. W naszej wspólnocie parafialnej gałązki palmowe poświęcił ks. Zbigniew. Na Sumie odbyła się również uroczysta procesja wokół kościoła z pięknie przystrojonymi palemkami, w której uczestniczyli wszyscy przybyli na niedzielną Eucharystię.

         Liturgia niedzielna poprzez opis Męki Pańskiej – począwszy od wjazdu Jezusa do Jerozolimy, do złożenia Go w grobie wprowadziła nas w Wielki Tydzień. Święty czas dla każdego chrześcijanina, czas rozważań wydarzeń sprzed prawie dwóch tysięcy lat, gdy dokonało się Zbawienie na drzewie krzyża – Król Wszechświata otworzył dla nas bramy raju.

Tagi: