Napisane w dniu 8 listopada 2023Brak komentarz | Aktualności, Strona główna

Misje święte i nawiedzenie Matki Bożej

Nigdym ja ciebie, ludu nie rzuciła,

Nigdym ci mego nie odjęła lica,

Ja – po dawnemu – moc twoja i siła!

Bogarodzica! …

12-19 października 2023 roku to dni, które na zawsze zapisały się w historii naszej parafii. W tych dniach uczestniczyliśmy w misjach świętych, które poprzedziły nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Po 48 latach nasza Królowa nawiedziła ponownie naszą wspólnotę. Poprzednie nawiedzenie miało miejsce 9 września 1975 roku, proboszczem naszej parafii był wtedy ks. Konstanty Okurowski, a z wizytą przybył bp włocławski Czesław Lewandowski. Przybyli kapłani z sąsiednich parafii oraz duchowni wcześniej tu posługujący ks. Bolesław Szyszkiewicz, ks. Stefan Kołodziejski oraz wywodzący się z naszej parafii ks. Lech Gralak.

Misje święte rozpoczęły się 12 października Mszą Świętą i nauką misyjną o godz. 17.00, prowadził je Ojciec Generał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani Michał Krysztofowicz. Kolejnego dnia o godz. 12.00 odśpiewano Anioł Pański i modlono się na różańcu. Tak jak poprzedniego dnia i w kolejne dni powszednie o godz. 17.00 sprawowana była Eucharystia z naukami misyjnymi. W piątek o godz. 20.00 w dzień śmierci naszego Pana sprawowana była Droga Krzyżowa ulicami Broniewa. Codziennie o godz. 21.00 odśpiewywany był Apel Jasnogórski. W sobotę na naszym cmentarzu parafialnym sprawowana była Msza święta za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Po południu ojciec Michał spotkał się z młodzieżą, a w poniedziałek Misjonarz odwiedził w domach chorych z naszej parafii.

Wtorek 17 października był dniem oczekiwania na przybycie obrazu Matki Bożej. Ikona Pani Częstochowskiej przybyła z sąsiedniej parafii Ojców Franciszkanów z Radziejowa. Obraz przekazał naszemu proboszczowi Zbigniewowi Popławskiemu ojciec Krzysztof Tarnowski. Na swoich ramionach Obraz Matki Bożej do naszej świątyni wnieśli strażacy OSP. Po powitaniu Maryi przez Proboszcza, przedstawicieli rodzin państwa Marczewskich, młodzieży, Natalii Grochowiny i dzieci Melanii Polanowskiej sprawowana była Eucharystia. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył dziekan dekanatu radziejowskiego ks. kanonik Ireneusz Mrowicki. Następnie trwało czuwanie przy Matce Bożej . Odmawiano różaniec, modlono się za zmarłych w grupach i indywidualnie. O północy sprawowana była Pasterka w intencji powołań kapłańskich . Przewodniczył i homilię wygłosił Misjonarz Ojciec Michał, a w koncelebrze uczestniczył Proboszcz wraz z posługującymi w minionych latach w naszej parafii, ks. Michałem Drewniackim i ks. Zbigniewem Rajem. Po Eucharystii trwało czuwanie modlitewne parafian i gości. W środę rano po godz. 7.00 chwaliliśmy Panią Częstochowską, śpiewając godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. O godz. 10.00 sprawowana była Msza święta dla osób starszych i chorych połączona z namaszczeniem chorych. W godzinie śmierci naszego Pana odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą poprzedziła modlitwa różańcowa.

Nadszedł czas pożegnania. Mszy świętej pożegnalnej przewodniczył ks. bp. Krzysztof Wętkowski, Po nabożeństwie pożegnania Matka Boża zawitała do sąsiedniej parafii Bronisław. 19 września Mszą świętą o godz. 8.00 zakończyły się misje święte, a misjonarz dokonał poświęcenia krzyża misyjnego przed naszym kościołem.

Wierzymy, że to nawiedzenie będzie źródłem wiary, nadziei i miłości.

Tagi: