Napisane w dniu 26 grudnia 2018Brak komentarz | Aktualności

Boże Narodzenie 2018

“Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej,
Stało się – między ludzi wszedł Mistrz wiekuisty…
Zmienione są niebiosa, ziemia odmieniona,
                                  Nie sama boskość, ludzkość ludziom objawiona”       / C.K. Norwid/

    To już kolejna Pasterka w naszym życiu, kolejne Boże Narodzenie i żłóbek, kryjący tajemnicę wcielenia Syna Bożego… Jan Kasprowicz pisze“Jako mówi nam wszystkim Dawne, odwieczne orędzie z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w naszym domu zasiądzie”. Ale czy my pozwoliliśmy Bogu narodzić się w naszych sercach, czy przygotowaliśmy Mu tam mieszkanie? Nasz wieszcz zaś pisał “To prawda, że Bóg narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada, jeśli nie narodził się w tobie”
Msza św. rozpoczęła się tradycyjnie o północy, przy dźwiękach organów i rozbrzmiewającego śpiewu kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Kapłan, któremu towarzyszyła Weronika Przybylska z figurką Jezusa i Liturgiczna Służba Ołtarza w procesji wnieśli „Dzieciątko” i położyli w żłóbku. Świątynię rozświetlały zapalone żarówki i choinki, z których rozbłyskiwały kolorowe płomyki, i żłóbek z Królem Zbawienia – „Zwiastunem Radosnej Nowiny”.
Następnie rozpoczęła się Eucharystia, która sprawowana była przez naszego Duszpasterza ks. Zbigniewa Raja w intencji parafian i gości. I wymowna homilia Proboszcza, którą rozpoczął słowami wypowiedzianymi przez Menachema Mendla, „Bóg mieszka wszędzie tam, gdzie się Go wpuści”. Nie magiczne święta, ale prawdziwa radość i pokój nad Cudem narodzin Jezusa w mizernej cichej stajence lichej…i w sercu każdego człowieka. A Matka Teresa z Kalkuty, tak mówiła o Bożym Narodzeniu

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
i wyciągasz do niego ręce,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad,
które jak żelazna obręcz uciskają ludzi
w ich samotności,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei “więźniom”,
tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego,
moralnego i duchowego ubóstwa,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze,
jak bardzo znikome są twoje możliwości
i jak wielka jest twoja słabość,
jest Boże Narodzenie.

Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg
pokochał innych przez ciebie,

Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie

        Po uroczystej Pasterce Proboszcz odczytał życzenia od biskupa włocławskiego A.W Meringa i osobiście złożył życzenia Parafianom i Gościom zapewniając ze swej strony o modlitwie.

Tagi: