Napisane w dniu 3 kwietnia 2018Brak komentarz | Aktualności

Wigilia Paschalna-Wielka Sobota

         Wielka Sobota- to już trzeci dzień Triduum Paschalnego. W naszej wspólnocie parafialnej od godz. 9.00 adorowano Najświętszy Sakrament. Przy grobie Pana czuwali oddając się modlitwie ministranci, członkowie kół żywego różańca i wierni przybywający do świątyni. W tym dniu tradycyjnie ks. Proboszcz świecił pokarmy na stół wielkanocny. Centralnym punktem uroczystości była Wigilia Paschalna, która w naszej parafii rozpoczęła się o godz.18.00. Poprzedziła ją Nowenna do Bożego Miłosierdzia. Ze względu na niesprzyjającą pogodę poświecenie ognia , od którego został zapalony paschał – symbol zmartwychwstałego Jezusa odbyło się w kościele. Następnie wierni od paschału zapalali swoje gromnice. Rozpoczęła się liturgia słowa – czytania mszalne ukazujące historię zbawienia począwszy od stworzenia świata do zmartwychwstania Jezusa. Po czytaniach ze Starego Testamentu, kiedy rozbrzmiało „Chwała na wysokości Bogu”zapaliły się światła, rozdzwoniły nasze broniewskie dzwony i dzwonki, zagrały organy, które oznajmiły wielką radość – śmierć została pokonana.
Kolejnym punktem uroczystości było odnowienie przyrzeczeni chrzcielnych i odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, aby podkreślić tajemnicę obcowania Świętych. Po liturgii Eucharystycznej, nabożeństwo skończyło się błogosławieństwem jak podczas każdej Mszy św.
Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu Pańskiego, gdzie wartę sobotnią pełnili strażacy z Szostki. Do godz. 22.00 wierni przybywali jeszcze do świątyni, aby modlitwą dziękować Bogu za cud życia wiecznego.

Tagi: