Napisane w dniu 25 kwietnia 2019Brak komentarz | Aktualności

WIGILIA PASCHALNA-WIELKA SOBOTA

Trzeci dzień Triduum Paschalnego -Wielka Sobota. Adoracja Pana Jezus w trwała od godz. 9.00 do 23.00. Przy grobie czuwali wierni odwiedzający świątynię, ministranci, członkowie żywego różańca. Tradycyjnie w tym dniu Proboszcz świecił pokarmy na stół wielkanocny.
Centralnym punktem Wielkiej Soboty była Wigilia Paschalna, która rozpoczęła się o godz.20.00. Poprzedziła ją Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni wyszli przed kościół, kapłan poświecił ogień, od którego został zapalony Paschał-symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Kapłan na tej Świecy kreślił znak krzyża i wypowiadał słowa “Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Na Paschale umieszczone zostają czerwone ozdobne gwoździe symbolizujące rany Jezusa. Po wejściu do świątyni wierni odpalili od Paschału swoje gromnice przekazując światło pozostałym wiernym.
Dalsza część to czytania przeplatane psalmami przypominające całą historię od stworzenia świata, przez proroctwa narodzin Mesjasz aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Po czytaniach Starego Testamentu rozbrzmiało przy akompaniamencie organów i bicia dzwonów i dzwonków „Chwała na wysokości Bogu”.
Wielka Sobota to także obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. A Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem jak podczas każdej Mszy świętej. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, adoracja trwała do godz. 23.00, straż pełnili druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Broniewa.

Tagi: