Napisane w dniu 26 listopada 2017Brak komentarz | Aktualności

Wielki Tydzień

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.

/św. Jan Paweł II/

         Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu zakończył się w Wielki Czwartek, a rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to dzień, w którym Pan Jezus spożył ostatnią wieczerzę z Apostołami i ustanowił dwa nierozerwalne sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Po homilii ks. Proboszcz dokonał obmycia nóg dwunastu mężczyznom jako symbol pokory i służby dla potrzebujących. Na zakończenie ks. Zbigniew w asyście ministrantów przeniósł Najświętszy Sakrament do Ciemnicy- symbolizującej Ogród Oliwny miejsce modlitwy Jezusa przed męczeńską śmiercią.

           Tego dnia Ministranci i przedstawiciele Scholi pamiętali o naszym Duszpasterzu składając życzenia z okazji Dnia Kapłańskiego.

         Wielki Piątek w godzinę Męki Pańskiej rozpoczęliśmy Nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia i odmówiliśmy Koronkę. O godz. 17.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej. Po dojściu do ołtarza kapłan położył się krzyżem twarzą do ziemi, wierni klęcząc przygotowywali się do rozważań śmierci Zbawiciela. Nabożeństwo Wielkopiątkowe celebrowane było w czterech częściach składających się z: liturgii słowa tj. czytania ze Starego i Nowego Testamentu i opisu Męki Pańskiej wg św. Jana, adoracji Krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Po czym nastąpiła adoracja Naszego Zbawcy, odśpiewaliśmy w tym dniu trzy części Gorzkich Żali, a druhowie strażacy pełnili wartę przy grobie Pana.

        W Wielką Sobotę o godz.9.00 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i święcenie pokarmów na stół wielkanocny. O godz.18.00 rozpoczęła się celebracja Wigilii Paschalnej. Rozpoczęła się od Liturgii światła. Ciemność symbolizująca noc grzechu i śmierci, mają zostać rozproszone przez światło świecy paschalnej – znaku Chrystusa Zmartwychwstałego. Po odpowiednim oznaczeniu świecy, kapłan kreśli znak krzyża oraz pierwsza i ostatnią literę alfabetu greckiego, między ramionami wpisał cyfry bieżącego roku. Następnie umocował w paschale pięć czerwonych gron oznaczających pięć ran Zbawiciela. Od poświęconego ognia zapalony został paschał a kapłan idący z Nim do ołtarza śpiewał trzykrotnie „Światło Chrystusa” wierni odpowiadali „Bogu niech będą dzięki”. Po drugim wezwaniu ministranci podali wiernym światło zapalone od paschału. Po odczytaniu pieśni dziękczynnej zwanej Orędziem Wielkanocnym, odczytywanym tylko raz w roku liturgicznym rozpoczęła się liturgia słowa Bożego: Czytania ze Starego i Nowego Testamentu, przeplatane były Psalmami. Po czytaniach ze Starego Testamentu zabrzmiał hymn „Chwała na wysokości Bogu”przy akompaniamencie organów i bicia dzwonów. Kolejny punkt to odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych poprzedzonych odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych. Ostatni etap Wigilii Paschalnej to liturgia eucharystyczna, po której nastąpiła adoracja przy grobie Zbawiciela.

         Rezurekcja to poranna msza św. połączona z procesją wokół kościoła obwieszczająca Dobrą Nowinę o Zmartwychwstaniu Pana. Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie towarzyszyli kapłan, druhowie strażacy, dziewczynki sypiące kwiatkami, asysta i wierni przybyli na uroczystość. Po powrocie do kościoła na ołtarzu ustawiono figurkę Zmartwychwstałego i odśpiewany został hymn Te Deum(Ciebie Boga wysławiamy). Eucharystię sprawował i homilię wygłosił Proboszcz parafii ks. Zbigniew Raj, który na zakończenie odczytał życzenia od Ks. Biskupa a imieniu własnym przekazał następujące życzenia:

Drodzy Parafianie i Szanowni Goście! Życzę Wam, by Zmartwychwstały Jezus dodał Wam sił do pokonania słabości i lęku. Niech obdarzy Was Miłością, Pokojem i wzajemnym szacunkiem, a spotkania przy wielkanocnym stole niech napełnią Was radością i zgodą”.

 

 

Tagi: