Napisane w dniu 9 kwietnia 2023Brak komentarz | Aktualności

Wielki Piątek 2023

Każda prawdziwa miłość musi mieć swój Wielki Piątek”.

/bł. Stefan Wyszyński /

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Msza święta. Jest to dzień sądu i męki naszego Zbawiciela

W naszej parafii o godz. 15.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa połączona z Koronką, a poprzedzona nowenną przed świętem Bożego Miłosierdzia.

O godz. 17.00 rozpoczęła się liturgia Męki Pańskiej. Kapłan i liturgiczna służba ołtarza weszli w ciszy do świątyni, duchowny położył się krzyżem przed ołtarzem, a wierni klęcząc rozważali tajemnicę śmierci Chrystusa. Po modlitwie rozpoczynającej nabożeństwo, lektorki odczytały czytania z Księgi Wyjścia i listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian. Następnie z podziałem na role odczytana została Męka Pańska wg św. Jana.

Centralnym punktem liturgii wielkopiątkowej była adoracja krzyża. Po adoracji z ciemnicy przyniesiony został Chleb Eucharystyczny i wierni przyjęli Komunię świętą. Ostatnim punktem nabożeństwa była procesja do symbolicznego Grobu Pańskiego, do którego przeniesiono Najświętszy Sakrament w monstrancji. Adoracja przy grobie Pana Jezusa trwała do godz. 21.00, a wartę pełnili strażacy OSP z Szostki.

Tagi: