Napisane w dniu 18 czerwca 2020Brak komentarz | Aktualności

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

“Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”

J 6 -51

Boże Ciało to jedno z bardziej uroczystych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Inicjatorką Jego ustanowienia była młoda zakonnica augustiańska Julianna Cornillon, którą podczas objawień (1209-1211) Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. W 1246 bp Robert ustanowił święto Bożego Ciała dla diecezji. W tym samym roku Papież Urban IV bullą „Transiturus” polecił obchodzić Święto w całym Kościele. Jednak śmieć Papieża przeszkodziła w ustanowieniu papieskiego dekretu. Ostatecznie wprowadzenia w całym Kościele dokonał papież Jan XXII w 1334, a Bonifacy IX w 1391 wprowadzić święto tam gdzie jeszcze nie było obchodzone. W Polsce pierwszy raz obchodzone było diecezji krakowskiej w 1320 roku.

Obecnie Uroczystość tę obchodzimy w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Jest to podziękowanie za największy dar jaki ustanowił Jezus w Wielki Czwartek – to publiczne wyznanie wiary w Jezusa ukrytego Najświętszym Sakramencie.

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodziliśmy 11 czerwca. W naszej parafii sprawowane były dwie msze święte o godz. 9.00 i 11.00. Po Eucharystii o godz. 11.00 wyruszyła procesja eucharystyczna wokół kościoła. Ze wzg na sytuację epidemiczną uroczystości miały skromniejszy wymiar. Ubrane były dwa ołtarze w kościele – (mieszkańców Broniewa i Szostki) i przy dzwonnicy (mieszkańców Broniewka i Płowek). Na zakończenie odśpiewano hymn Ciebie Boga wysławiamy a następnie ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Tagi: