Napisane w dniu 18 lutego 2018Brak komentarz | Aktualności

Pielgrzymowaliśmy do Św. Józefa w Kaliszu

    10 lutego w sobotni poranek wyruszyliśmy z pielgrzymką do najstarszego miasta Polski, Kalisza. Gród Wielkopolski przywitał nas piękną pogodą, która sprzyjała naszemu pobytowi na ziemi kaliskiej.

      Pierwsze kroki skierowaliśmy do Sanktuarium św. Józefa. Nie byliśmy jedynymi pielgrzymami, którzy tego dnia przybyli aby w Roku Św. Józefa Kaliskiego zawierzyć siebie i swoich najbliższych temu Patronowi. Uczestniczyliśmy w modlitwie przed Cudownym Obrazem Św. Rodziny, a wcześniej wsłuchiwaliśmy się w piękną historię Cudownego Obrazu, którą przedstawił ks. Michał Świgoniak.

    Po modlitwie zeszliśmy do podziemi bazyliki św. Józefa , aby obejrzeć Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności-przed wejściem widnieje napis:

„Świętemu Józefowi w pokornej podzięce za wyzwolenie z otchłani śmierci ku uczczeniu zamęczonych i zmarłych Braci – Kapłani , którzy doczekali srebrnego jubileuszu wyzwolenia z Dachau 1945-29 IV-1970”

     Moim zdaniem, to miejsce także skrawek naszej lokalnej historii, myślę, że należy tu wspomnieć postać Proboszcza naszej Parafii w latach 1946-1955, Stefana Kołodziejskiego, który był więźniem obozu w Dachau i został Cudownie Ocalony za wstawiennictwem św. Józefa. Na pamiątkowej tablicy widnieją wszyscy kapłani tam uwięzieni – jest też nazwisko naszego ś.p. Proboszcza. Po traumatycznych przeżyciach a później cudownym ocaleniu służył naszym najbliższym: rodzicom, dziadkom, znajomym. To On udzielał Sakramentów Świętych: Chrztu i Komunii, pokuty, małżeństwa w naszej broniewskiej świątyni.

    W kaplicy męczeństwa oglądaliśmy pamiątki obozowe: pasiak, czapki, garnuszki, różańce wykonane z chleba, modlitewniki.  Po obejrzeniu eksponatów i wysłuchaniu historii cudownego ocalenia duchowieństwa, udaliśmy się ok. 2 km od śródmieścia do najstarszej części miasta na Zawodzie. Tam mieści się rezerwat archeologiczny . To tam spoczywają szczątki Mieszka Młodszego, Bolesława Mieszkowica i Mieszka III- pochowani byli w kolegiacie wzniesionej 1145r., pozostałości po niej zostały odnalezione dopiero w 1903r , a w 2007 r. zrekonstruowano podziemie. 

    Z Zawodzia udaliśmy się ponownie do bazyliki św. Józefa, o godz. 12.00 uczestniczyliśmy w koncelebrowanej ofierze Mszy św. , której przewodniczył ks. prałat Jacek Plota – proboszcz parafii . Homilię wygłosił ks. prałat Andrzej Latoń.

   Po Eucharystii, kontynuowaliśmy dalsze zwiedzanie. Wraz z Panem przewodnikiem przemierzaliśmy historyczne uliczki Klisza ,wsłuchując się w szereg historycznych faktów związanych z historią tego miasta i kraju oraz wiele ciekawostek związanych z postaciami związanymi z literaturą np. z Marią Dąbrowską, czy Marią Konopnicką. Następnie udaliśmy się na ciepły obiadek. Po obiedzie jeszcze krótki spacer ulicami historycznego najstarszego, miasta Polski, zakup andrutów kaliskich i pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Świętego Jana Pawła II. Uduchowieni, zadowoleni wsiedliśmy do autokaru, jeszcze raz wzrok nas skierował się na bazylikę, pomnik naszego Papieża i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Broniewa.

      Organizatorowi, opiekunowi – ks. Zbigniewowi serdeczne Bóg zapłać!!!

Historia cudownego ocalenia więźniów  obozu w Dachau w 1945 roku, w tym także ks.  Stefana Kołodziejskiego na naszej stronie w zakładce „Warto wiedzieć” – zapraszam.

Tagi: