Napisane w dniu 26 listopada 2017Brak komentarz | Aktualności

Dożynki parafialne

 

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba…
Tęskno mi, Panie…”

 

Cyprian Kamil Norwid

 

        Ostatnia niedziela sierpnia w naszej parafii to święto dziękczynienia Najwyższemu za tegoroczne plony. tzw. dożynki. Dożynki są dniem niosącym radość ze zbiorów i trudu, który włożono, aby móc podzielić się największym darem jakim jest chleb.

Piękna dekoracja świątyni z elementami polskiej wsi podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości.

Przed rozpoczęciem uroczystej Mszy św. w procesji wniesiono wieniec dożynkowy symbolizujący plony, które rodzi ziemia. Eucharystię koncelebrowaną w intencji rolników sprawowali proboszcz Zbigniew Raj i ks. Piotr Patyk nasz krajan. W homilii mądre i pouczające słowa skierował do wiernych ks. Piotr. Doceniając trud pracy rolnika wyjaśnił czym jest chleb i podkreślił winny mu szacunek i poszanowanie. Powiedział też, że ten dar od Boga często jest marnowany i nieszanowany.

            Następnie na ołtarzu złożono dary ofiarne – chleb, miód, owoce, które zostały pobłogosławione i poświęcone. Po Mszy św. tradycyjnie podzieliliśmy się chlebem a w ogrodzie plebanijnym czekała na nas uczta dla ciała: smaczny żurek, wszelkiego rodzaju słodkości i napoje, przygotowane przez mieszkańców Broniewka i Płowek. Uroczystość uświetnił występ chóru z Dobrego za co bardzo dziękujemy, dziękujemy także druhom strażakom z pocztami sztandarowymi, ministrantom, parafianom i gościom za wspólnotę modlitwy. Policjantom za zaangażowanie w przygotowanie pokazu po uroczystościach mszalnych.

 

            Pamiętajmy o słowach św. Brata Alberta Chmielowskiego patrona roku 2017

 

Powinno się być dobrym jak chleb, powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

 

 

Tagi: